Belgický soud shledal v úterý 16. března 2021 belgickou odnož organizace Svědkové Jehovovi vinnou z trestného činu podněcování k nenávisti, byla jí udělena pokuta ve výši 12 000 €.

Podle všeho se jedná o první verdikt svého druhu. Organizace byla zažalována svými bývalými členy za to, že jsou kvůli svému odchodu stávajícími členy ostrakizováni a že organizace k takovémuto jednání přímo vybízí. To bylo soudem shledáno jako podněcování k nenávisti a diskriminaci na základě vyznání.

https://www.brusselstimes.com/news/belgium-all-news/160238/jehovahs-witnesses-given-e12000-fine-for-incitement-to-hatred-against-ex-members-ghent-correctional-court-unia-shunning-policy/

Překlad článku

Svědkové Jehovovi v Belgii musí zaplatit 12000 EUR pokutu za systematické znepokojivé vyloučení odešlých členů, kteří opustili organizaci rozhodl v úterý nápravný soud v Ghentu.
Soud rozhodl, že neziskové sdružení svědků Jehovových je vinno z podněcování diskriminace a nenávisti nebo násilí vůči bývalým členům, uvádí tisková agentura Belga.
„Strategie vyhýbání se, kterou praktikují svědkové Jehovovi zasahuje do samého jádra vztahů a oběti trpí jak fyzickými tak psychickými následky“ uvedl jeden z právníků občanských stran během procesu minulý měsíc.
V roce 2015  obvinil bývalý člen organizaci z pomluvy, urážky a porušení zákona o diskriminaci na státním zastupitelství v Gentu.
Tvrdil, že jakmile členové skupinu opustili, byli na popud organizace vyloučeni a sociálně zcela izolováni.
Státní zastupitelství v Gentu svolalo svědky Jehovovy pro čtyři obvinění: podněcování k diskriminaci na základě náboženské víry proti osobě a proti skupině, jakož i podněcování k nenávisti nebo násilí vůči osobě a proti skupině.
Belgické Interfederální centrum rovných příležitostí Unia a asi patnáct jednotlivců zahájilo občanskoprávní řízení, přičemž právníci obětí zdůraznili dalekosáhlé důsledky „politiky vyhýbání se“, uvádí De Morgen.
„Svědkové Jehovovi uvádějí, že bývalým členům by se mělo vyhýbat jako moru,“ řekl právník Pieter-Bram Lagae, který pomáhá bývalému svědkovi, který případ zahájil.
Dříve zasedal v právním výboru svědků Jehovových a pomáhal rozhodovat o vyloučeních, dokud si neuvědomil, že to zachází příliš daleko,“ řekl Lagae. „Jednáme například za muže, jehož manželka je stále členem, a on je ve svém domě ignorován.“ Nebo za ženu, která od vyloučení nikdy neviděla svého otce. “
„To je jen začátek,“ řekl bývalý člen Svědků Jehovových Patrick Haeck pro Het Nieuwsblad. „Půjdeme k Evropskému soudu.“ To se musí zastavit všude. “
Maïthé Chini
The Brussels Times

Sdílet

1 komentář u „Belgický soud shledal v úterý 16. března 2021 belgickou odnož organizace Svědkové Jehovovi vinnou z trestného činu podněcování k nenávisti, byla jí udělena pokuta ve výši 12 000 €.“

  1. Jj, to je u nich běžná praxe. Když jsme s manželem po 30 letech odcházeli, skoro všichni „přátelé“ absolutně nechtěli vědět proč to děláme. A teď se o nás a o důvodu našeho odchodu šíří takové pomluvy, že byste se fakt divili. A když nás někdo potká, stáváme se asi neviditelnými, nebo co 😄Bojí se nám dát i lajk na fb, protože i to je kontakt a projevený zájem. Jsou i čestné výjimky, ale ti riskují, že budou „označeni“ a pokud nepřestanou, tak i vyloučeni. A to je hodně silné kafe, protože potom se s nimi nesmí bavit ani rodina která tam zůstala.

Napsat komentář